Rozwód, a opieka nad dzieckiem – o tym musisz pamiętać

Ustalenie zasad opieki nad wspólnymi małoletnimi dziećmi jest jednym z najważniejszych wyzwań podczas rozwodu. Tym bardziej że koniec małżeństwa – sam przez się – nie ogranicza praw rodziców do sprawowania opieki nad dziećmi. O czym więc pamiętać ustalając jej zasady?

Decyzja rodziców albo sądu

Na wstępie należy podkreślić, że zgodnie z polskim prawem kwestia ustalenia zasad opieki nad wspólnymi, małoletnimi dziećmi małżonków zawsze musi być rozstrzygnięta podczas rozwodu. Dlatego rozwodzący się mają dwa rozwiązania: albo sami się dogadają, albo sąd rozstrzygnie za nich, w jaki sposób będą opiekować się swoimi dziećmi. Tym samym kompromis zawsze wydaje się najlepszym rozwiązaniem, pozwalającym rodzicom uniknąć narzuconego sposobu opieki na dzieckiem.

Jednocześnie, ustalając zasady opieki pod rozwodzie, zawsze trzeba mieć na względzie dobro dziecka, a nie rodziców. Właśnie taką optykę przyjmuje Kodeks rodzinny i opiekuńczy i musi być ona podzielana przez wszystkich zainteresowanych. Po rozwodzie należy więc zapewnić dziecku jak najlepsze możliwości rozwoju – i to zarówno pod względem fizycznym, jak i emocjonalnym oraz intelektualnym – przy poszanowaniu prawa do zachowania kontaktów z ojcem i matką. Każdy adwokat rodzinny Wrocław potwierdzi te tezy.

Gdzie zamieszka dziecko?

Określając sposób opieki nad dzieckiem po rozwodzie, należy rozpocząć od ustalenia, z którym z rodziców będzie mieszkać dziecko i jak często będzie przebywać u drugiego z nich. Najczęściej spotykanym rozwiązaniem jest zamieszkiwanie dziecka w ciągu tygodnia z matką, a podczas weekendu z ojcem. Choć oczywiście możliwe są tu różne rozwiązania. Zawsze należy pamiętać, że rodzice, którym władza rodzicielska nie została ograniczona bądź odebrana, muszą wspólnie podejmować kluczowe decyzje w życiu dziecka. Na każdym z nich ciąży także obowiązek alimentacyjny, a więc obowiązek dostarczania dziecku środków utrzymania i wychowania.

Opieka naprzemienna

W tym kontekście warto zauważyć, że w Polsce coraz większą popularnością cieszy się tzw. opieka naprzemienna. Jest to rozwiązanie polegające na tym, że dziecko – w równych okresach, np. tygodniowych – mieszka z każdym z rodziców. Jednak trzeba pamiętać, że taki mechanizm można stosować przede wszystkim wtedy, gdy nie przeszkadza on realizacji przez dziecko obowiązku szkolnego. Dlatego jest on dostępny najczęściej wtedy, gdy rodzice mieszkają stosunkowo blisko siebie.

Kancelaria od spraw rodzinnych

Ustalenia dotyczące sposobu sprawowania opieki nad dzieckiem po rozwodzie zawsze muszą być ściśle dostosowane do okoliczności konkretnego przypadku. Stąd dobrym rozwiązaniem jest skorzystanie z pomocy prawnika od spraw rodzinnych. Kancelaria adwokacka Wrocław świadcząca usługi w tym zakresie powinna cechować się sporym doświadczeniem, empatią oraz rozległą wiedzą prawniczą. Tylko w ten sposób będzie mogła zapewnić swoim klientom usługi na najwyższym poziomie.

Skomentuj mecz na żywo

Dodaj Odpowiedź

HQTV.Com.pl
Logo
Enable registration in settings - general